Aktualności
Doktor Miś świętował razem z dziećmi
Doktor Miś świętował razem z dziećmi
Szpital, nie szpital, 1 czerwca to wielkie święto i musi być obchodzony z należytą pompą. Z okazji Dnia Dziecka, członkowie działającej przy Zespole Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu Fundacji „Wspierajmy Zdrowie”, razem z honorowym członkiem - Doktorem Misiem, odwiedzili małych pacjentów Oddziału Pediatrycznego. Wszystkie dzieci dostały prezenty, życzenia szybkiego powrotu zdrowia i uścisk łapy od Misia. Prezenty ufundował ZOZ w Bolesławcu, a od serca wręczał je Artur Nahorecki – Zastępca Dyrektora ds. Lecznictwa. Wśród podarków znalazły się również ofiarowane przez Urząd Miasta, gry – układanki edukacyjne, dzięki którym maluchy mogą lepiej poznać najbardziej urocze zakątki Bolesławca. Dodatkowo, każde dziecko zaproszone zostało na słodki poczęstunek do lodziarni „Marsjano”.
(Informacja i foto ZOZ w Bolesławcu)
Rozwijamy bolesławiecką pediatrię
Rozwijamy bolesławiecką pediatrię
Realizowany w Zespole Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu program badań profilaktycznych dedykowanych dzieciom rozwija się doskonale. Działa od kwietnia 2021 roku. Na Oddział Pediatryczny trafiają pacjenci (którzy nie ukończyli 18 roku życia), kiedy rodzice mają obawy i wątpliwości odnośnie stanu zdrowia swoich pociech. Wystarczy zarejestrować się telefonicznie i na dzień, bądź kilka dni oddać dziecko w ręce pediatrów. Pacjenci poddawani są kompleksowym badaniom. Skierowania nie są wymagane. Pobyt i wszystkie badania, w tym konsultacje ze specjalistami są bezpłatne. Wielu rodziców wciąż nie wie, albo wręcz nie dowierza, że mogą – tak po prostu - zgłosić się z dzieckiem do szpitala, jeśli obawiają się o jego stan zdrowia. Dlatego ponawiamy publikację informacji i serdecznie zapraszamy. Rejestracja przed przyjęciem na Oddział Pediatryczny możliwa jest w dni powszednie, od godz.12:00 do 14:00, pod nr telefonu 571 223 476.
Kamil Barczyk – Dyrektor ZOZ w Bolesławcu -
„Mamy bardzo ambitny plan rozwoju bolesławieckiej pediatrii. Niestety, w Polsce jest deficyt lekarzy pediatrów, neonatologów, lekarzy innych specjalizacji, którzy podejmują się diagnozowania dzieci. Specjalistyczne ośrodki znajdują się na ogół w dużych miastach. To znacząco ogranicza dzieciom dostęp do właściwej opieki medycznej. Chcemy, aby dzieci trafiały na oddział wcześnie, zanim stan ich zdrowia pogorszy się na tyle, że będą wymagały przyjęcia w trybie ostro dyżurowym. Najważniejsze to szybka diagnoza i szybkie konsultacje specjalistyczne. To się już dzieje w naszym szpitalu. Leczenie małego pacjenta jest kompleksowe. Prowadzimy mi.n. diagnostykę kardiologiczną, gastroenterologiczną, pulmonologiczną, alergologiczną, profilaktykę cukrzycy. Mamy wsparcie psychologów, dietetyków. Zależy mi, aby dzieci i rodzice mieli dostęp do otwartego oddziału, który dysponuje sprzętem i ma lekarzy specjalistów, którzy szybko postawią właściwą diagnozę, a jeśli jest to konieczne, skierują do renomowanych ośrodków”.

Dzieci diagnozowane są na Oddziale Pediatrycznym w Bolesławcu. Jeśli jest taka potrzeba, kierowane są do ośrodków referencyjnych na dalszą, pogłębioną terapię. ZOZ ściśle współpracuje z Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie i Instytutem Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.
(Tekst ZOZ w Bolesławcu, foto parent.com)
 
Diagnostyka obrazowa w Zespole Opieki Zdrowotnej
Diagnostyka obrazowa w Zespole Opieki Zdrowotnej

Najnowocześniejsza, najczulsza, najbardziej precyzyjna aparatura do skanowania i prześwietlania całego ludzkiego ciała, to wyposażenie działającej przy Zespole Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu Pracowni Diagnostyki Obrazowej. Pracownia dysponuje jednym z najlepszych na rynku medycznym rezonansem magnetycznym, dwoma tomografami komputerowymi, mammografem, USG, stacjonarnym aparatem RTG, trzema mobilnymi aparatami RTG oraz densytometrem (rentgenowski aparat wykorzystywany w diagnostyce osteoporozy i monitorujący postępy jej leczenia).
Kiedy potrzebne jest skierowanie?
Aby przejść badanie rezonansem magnetycznym, skierowanie od lekarza nie jest wymagane. Na wszystkie pozostałe badania wykonywane w Pracowni Diagnostyki Obrazowej, pacjent musi mieć skierowanie. O celowości podania kontrastu, na miejscu decyduje lekarz radiolog (w niektórych przypadkach, podanie kontrastu jest niezbędne do badania rezonansem, tomografem, USG).
Zbadaj się, skorzystaj z promocyjnych cen
Obecnie istnieje możliwość wykonania badań komercyjnych. Cennik do pobrania TUTAJ. Obowiązuje 30% zniżka od ceny wyjściowej. Pacjenci ze skierowaniami z POZ, które mają podpisane z ZOZ umowy na świadczenie usług przez Pracownię Diagnostyki Obrazowej za badania nie płacą. O taką możliwość zapytaj swojego lekarza.
Zarejestruj się i przyjdź
Pracownia czynna jest od poniedziałku do piątku, od godz. 7:00 do 19:00. Obowiązuje rejestracja telefoniczna, w dni powszednie od godz. 7:00 do 19:00, tel. nr 75 738 00 16. Podczas rejestracji otrzymają Państwo wskazówki jak należy przygotować się do badania. Pracownia znajduje się przy ul. Jeleniogórskiej 4, w budynku B, wejście 2.

(Tekst i foto ZOZ w Bolesławcu)

Możliwości diagnostyki obrazowej – rezonans, tomograf, USG, mammograf, densytometr
Możliwości diagnostyki obrazowej – rezonans, tomograf, USG, mammograf, densytometr

Zespół Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu dysponuje jedną z najlepiej wyposażonych Pracowni Diagnostyki Obrazowej w regionie, która bazuje na nowoczesnej, bardzo czułej aparaturze, gwarantującej uzyskanie precyzyjnych wyników skanowania i prześwietlania ludzkiego ciała w wielu płaszczyznach. Rezonans magnetyczny przeznaczony jest do obrazowania całego ciała. W ostatnim czasie, zakres badań poszerzono o rezonans piersi. Jest to badanie wysokospecjalistyczne, wykonywane po USG, mammografii, rezonansie magnetycznym i biopsji, w celu wykonania pogłębionej diagnostyki. Rezonans magnetyczny jest nieocenionym narzędziem w szybkim diagnozowaniu schorzeń neurologicznych np. wszelkich zmian udarowych. Badanie daje bardzo precyzyjny wynik. Rezonans doskonale sprawdza się przy analizie zmian w obrębie kręgosłupa, wszelkich schorzeń obejmujących stawy, w tym zmian zwyrodnieniowych w obrębie całego kośćca.
Tomografia komputerowa – to badanie całego ciała. W połączeniu z wykonanym rezonansem daje kompletny obraz stanu zdrowia pacjenta. Tomografię stosuje się najczęściej podczas przyjęcia pacjenta na SOR, kiedy wymagana jest szybka diagnoza, konieczna do podjęcia czynności ratunkowych. 
Pracownia USG oferuje pełny zakres usług. Obrazowane są narządy w jamie brzusznej, w obrębie szyi, ślinianki, węzły chłonne, wykonywane są badania dopplerowskie – analiza przepływów żylnych. Wkrótce możliwa będzie do wykonania diagnostyka stawów, również przy wykorzystaniu USG.
Na wyposażeniu Pracowni znajdują się nowoczesne aparaty RTG, w tym jeden stacjonarny i trzy mobilne. Niezawodny w diagnostyce osteoporozy i monitorowaniu postępów terapii jest densytometr rentgenowski, z opcją skanowania kręgosłupa, bioder, kości udowych, przedramienia, dłoni. Dzięki badaniu możliwa jest ocena ryzyka złamania szyjki kości udowej w perspektywie 10 lat.

(Tekst i foto ZOZ w Bolesławcu)

Zmęczona twarz pielęgniarki z Bolesławca – najlepszym portretem prestiżowego konkursu Grand Press Photo
Zmęczona twarz pielęgniarki z Bolesławca – najlepszym portretem prestiżowego konkursu Grand Press Photo
Pielęgniarka Zespołu Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu Anna Gadzińska pracuje na oddziale neurologicznym przekształconym na oddział covidowy. Portret pielęgniarki z widocznymi śladami po goglach i przyłbicy wykonany tuż po tym, jak opuściła tzw. strefę brudną. Fotografia jest dziełem Pawła Łącznego, freelancera z Lublina. Grand Press Photo jest najważniejszym w Polsce konkursem przeznaczonym dla osób zajmujących się zawodowo fotografią reporterską, w tym prasową i dokumentalną, pracujących w redakcjach prasowych, internetowych, agencjach fotograficznych oraz freelancerów.
Prace uczestników konkursu oceniają fachowcy o światowej sławie. Przewodniczącym jury jest co roku laureat World Press Photo, a członkami jury są uznani fotoreporterzy i fotoedytorzy z kraju i zagranicy. W tegorocznej edycji z ponad 4,5 tys. zdjęć jury zakwalifikowało do finału 44 zdjęcia pojedyncze, 10 fotoreportaży, cztery projekty dokumentalne w kategoriach głównych oraz 7 zdjęć pojedynczych i 3 fotoreportaże w kategorii Young Poland. Łącznie w finale znalazły się 272 fotografie.
(Fot. Paweł Łączny/informacja za grandpressphoto.pl)
3 sale operacyjne, 9 miejsc intensywnej terapii
3 sale operacyjne, 9 miejsc intensywnej terapii

Dobiegają końca najważniejsze prace budowlane i konstrukcyjne przy szybie windy, która obsługiwać będzie wszystkie kondygnacje szpitala; od poziomu gruntu do czwartego piętra. Nowoczesna winda znacznie usprawni przewóz pacjentów między oddziałami oraz pozostały transport medyczny. Winda jest jedynie częścią planowej rozbudowy i modernizacji Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii (OAiIT), który – po zakończeniu prac – wraz z Blokiem Operacyjnym zajmą całe drugie piętro w budynku A. Piętro jest już przygotowane do budowy m.in. sal przeznaczonych dla pacjentów wymagających intensywnej terapii medycznej, trzech sal operacyjnych, izolatki, sali wybudzeń, łazienek, gabinetów zabiegowych i reszty niezbędnej infrastruktury szpitalnej. Większość instalacji: wentylacja, przewody klimatyzacyjne, sieć rozprowadzająca gazy medyczne już zostały wykonane. Oczyszczone ze starych warstw tynków i posadzek przestrzenie, przygotowywane są do montażu nowych ścian. 
Łącznie z zakupem nowoczesnego wyposażenie, dostosowanie OAiIT i Bloku Operacyjnego do najwyższych standardów medycznych kosztować będzie 8 mln. zł. Koniec prac zaplanowano na drugą połowę 2021 roku. Nowy Blok Operacyjny wraz z zastosowaniem najnowocześniejszych systemów medycznych znacząco zwiększy bezpieczeństwo pacjentów poddawanych interwencji chirurgicznej, jak i w trakcie całej opieki okołooperacyjnej. Pozwoli również rozszerzyć zakres wykonywanych zabiegów.

(Tekst i foto ZOZ w Bolesławcu)

Stawiamy na rozwój nowoczesnej chirurgii laparoskopowej
Stawiamy na rozwój nowoczesnej chirurgii laparoskopowej

Perforacja wrzodu żołądka u nastoletniego chłopca i resekcja zajętego przez guz połowy jelita grubego u starszego mężczyzny. To dwa zabiegi wykonane przy użyciu laparoskopu, przez zespół dr n. med. Wojciecha Hapa, Kierownika Oddziału Chirurgii Ogólnej z Pododdziałem Chirurgii Onkologicznej. Obaj pacjenci trafili do bolesławieckiego szpitala w bardzo ciężkim stanie.
Młody pacjent uskarżał się na bóle brzucha, podejrzewano zapalenie wyrostka robaczkowego. Choroba wrzodowa, to rzadka przypadłość u dziecka. Pacjent długo nie był zdiagnozowany. Do szpitala przyjęty został z objawami zapalenia otrzewnej. Obecnie, z chirurgicznego punktu widzenia jest zdrowy. Po zabiegu pozostaje leczenie farmakologiczne i właściwa opieka lekarska, aby choroba wrzodowa nie nawróciła. U starszego pacjenta zajęte chorobowo jelito zostało usunięte, zespolone, bez konieczności wyłaniania stomii. Dzięki zastosowaniu nowoczesnego zabiegu laparoskopii, obaj pacjenci uniknęli rozległych zabiegów i blizn. Rekonwalescencja przebiega szybciej, a ryzyko powikłań jest mniejsze.

Dr n. med. Wojciech Hap – Kierownik Oddziału Chirurgii Ogólnej z Pododdziałem Chirurgii Onkologicznej:
„Mam nadzieję, że wkrótce będziemy mogli wykonywać coraz więcej zabiegów laparoskopowych. Czekamy na nowoczesny sprzęt, który najprawdopodobniej dotrze do nas w sierpniu. Da nam to dużo większe możliwości rozwoju bolesławieckiej chirurgii, a przede wszystkim, lepszej terapii dla pacjentów. Naszym celem jest zastępowanie jak największej liczby klasycznych operacji małoinwazyjnymi zabiegami laparoskopowymi. To przyszłość nowoczesnej chirurgii. Laparoskop jest również doskonałym narzędziem do diagnozowania zmian patologicznych, bez konieczności otwierania powłok brzusznych. Świetnie sprawdza się między innymi przy plastyce przepuklin pachwinowych, perforacji, resekcji wyrostka robaczkowego oraz stanach urazowych”.

(Tekst i foto ZOZ w Bolesławcu)

Mały aparat na duże problemy
Mały aparat na duże problemy
Twoje dziecko skarży się na bóle brzucha, ma wzdęcia, biegunki? Niepokoją Cię te objawy? To może być nietolerancja pokarmowa. Kiedy objawy nasilają się, szczególnie po spożyciu mleka, jego przetworów czy owoców - to sygnał do działania. Oddział Pediatryczny dysponuje nowoczesnym gastrolizerem (wodorowy test oddechowy), który szybko, bezboleśnie i nieinwazyjnie, w wydychanym przez dziecko powietrzu wykryje nieprawidłowości świadczące o nietolerancji, bądź niewłaściwym wchłanianiu laktozy, sacharozy, fruktozy. Badanie wykazać może również o inne schorzenia w obrębie jelita cienkiego, jak np. SIBO – zespół spowodowany nadmiernym wzrostem w jelicie cienkim bakterii charakterystycznych dla jelita grubego, czego głównym objawem są uporczywe biegunki.
Nieprawidłowe wyniki badań konsultowane są z gastroenterologiem dziecięcym, który zaleca metody dalszego postępowania z dzieckiem. Badanie gastrolizerem wykonywane jest również w ramach prowadzonych na Oddziale Pediatrycznym badań diagnostycznych, na które zgłosić się mogą rodzice zaniepokojeni stanem zdrowia swoich dzieci. Skierowanie nie jest wymagane, jedynie telefoniczna rejestracja, tel. nr 571 223 476, w dni powszednie, w godzinach od 12:00 do 14:00.
Badaniu gastrolizerem poddane mogą być niemowlęta i dzieci starsze. Analiza trwa ok. dwóch godzin, z kilkunastominutowymi przerwami. Badanie wykonywane jest na czczo. 12 godzin przed testem dziecku nie wolno podawać żadnych pokarmów, pić tylko niegazowaną wodę. Do testu należy się również odpowiednio przygotować, wszelkie informacje na ten temat zostaną udzielone po kontakcie telefonicznym z oddziałem. Należy poinformować lekarza o wszystkich lekach zażywanych przez dziecko, szczególnie o antybiotykoterapii i probiotykach, które zmienia naturalną florę bakteryjną jelit i na 4 tygodnie dyskwalifikują z badania.
(Tekst i foto ZOZ w Bolesławcu)
4