Aktualności

Słodkości dla naszych Pielęgniarek i Położnych
Słodkości dla naszych Pielęgniarek i Położnych
12 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych. Z tej okazji, dyrekcja ZOZ w Bolesławcu osłodziła czas dyżuru wszystkim naszym Paniom, ze wszystkich oddziałów. Odrobina cukru nie zaszkodzi służbie zdrowia, za to podniesie poziom endorfin. Torty, które „wjechały” do dyżurek wywołały piękne – jak zwykle - uśmiechy, których niestety nie widać zza maseczek.
(Tekst i foto ZOZ w Bolesławcu)

Wspólnie możemy więcej!
Wspólnie możemy więcej!
Głównym celem działającej na rzecz Zespołu Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu Fundacji „Wspierajmy Zdrowie” jest organizacja szeroko pojętej pomocy materialnej i finansowej dla szpitala. Bez Państwa pomocy nie jest to możliwe. Pracując w szpitalu, znamy jego potrzeby. Nie prosimy o wiele. Będziemy wdzięczni za każdą, nawet najdrobniejszą wpłatę na konto Fundacji, za każdy dar rzeczowy. Wspólnie możemy więcej. Wciąż przekonujemy się, jak bardzo zaangażowani w pomoc pacjentom i personelowi są nasi Darczyńcy, dzięki którym udaje się sfinansować zakup ok. 120 posiłków dziennie, przeznaczonych dla personelu opiekującego się chorymi zakażonymi COVID-19. To również ponad 200 litrów wody trafiającej do pacjentów i zespołów medycznych, w tym ratowników z karetek pogotowia. Praca w ciągłym stresie, pospiechu, w pełnej odzieży ochronnej, w temperaturze nie do wytrzymania, to ogromne obciążenie nawet dla najbardziej wytrwałych.
Woda, środki czystości i higieny osobistej, wpłaty gotówkowe… A może mają Państwo własne pomysły? Jesteśmy otwarci i gotowi do współpracy. Czekamy na kontakt z Państwem. Wszelkich informacji udzieli Prezes Fundacji – Jolanta Sawczak, tel. 502 194 830.
Konto Fundacji do wpłat: Fundacja „Wspierajmy Zdrowie”, ul. Jeleniogórska 4, 59-700 Bolesławiec, nr konta – 39 1600 1462 1895 5796 4000 0001.
(Tekst ZOZ w Bolesławcu)
Boli? Reaguj jak najszybciej, idź do specjalisty
Boli? Reaguj jak najszybciej, idź do specjalisty
Na Oddział Chirurgii Urazowo - Ortopedycznej trafiają młodzi ludzie, którzy nawet nie podejrzewają, że w ich stawach rozwija się proces chorobowy. Objawy nie są oczywiste dla laika. To np. bóle krzyżowe, bóle kolan. Mogą to być objawy jałowej martwicy głowy kości udowej. Wczesne rozpoznanie, uzupełnione badaniem rezonansem magnetycznym (w szpitalnej Pracowni Diagnostyki Obrazowej), daje szansę na uratowanie stawu i uniknięcie endoprotezoplastyki. Ratowanie stawów, to jeden z priorytetów ortopedii. Jeśli to tylko możliwe, lekarze unikają całkowitej endoprotezoplastyki, na rzecz nowoczesnych zabiegów, które dzięki połączeniu rekonstrukcji chrzęstnych z korekcjami osi kończyny, rekonstrukcjami więzadłowymi – zabiegi wykonywane są często jednoetapowo – przywracają pacjentowi sprawność.
 
Dr n. med. Mirosław Kulej - Kierownik Oddziału Chirurgii Urazowo - Ortopedycznej zaleca:
„Trafia do nas coraz więcej pacjentów ze zmianami zwyrodnieniowymi w obrębie stawów kolanowych. W wielu przypadkach są to młodzi ludzie, aktywnie uprawiający sport. Efekt uboczny niedoleczonych kontuzji, braku właściwej rehabilitacji, intensywnego biegania w nieprzystosowanych do tego butach, po twardej nawierzchni. Jeśli kolana odmawiają posłuszeństwa, sprawdźmy to. Dolegliwości mogą być naprawdę przykre. Zapraszam do naszej przyszpitalnej poradni. Tam stawiana jest diagnoza i jeśli to konieczne, wydawane skierowanie do przeprowadzenia zabiegu. Pacjentów korzystających z ambulatorium jest stosunkowo dużo. Jeśli zajdzie taka konieczność, jesteśmy w stanie rozszerzyć godziny pracy poradni. Sport bezwzględnie należy uprawiać. Osobiście zalecam jazdę na rowerze, która nadmiernie nie obciąża stawów. Powszechnie znane są badania medyczne, które potwierdzają, że kolarstwo przedłuża długość, a nawet jakość życia.” Kontakt: gabinet lekarski – tel. 75 738 01 41, gabinet pielęgniarki oddziałowej – tel. 75 738 01 40.
(Tekst i foto ZOZ w Bolesławcu)
Wdzięczni za pomoc
Wdzięczni za pomoc

Grono darczyńców, którzy hojnie wspierają bolesławiecki szpital wciąż się powiększa. Docierają do nas artykuły pierwszej potrzeby, które przekazywane są pacjentom i personelowi. Tym razem, kupno wody i środków czystości zorganizowali i sfinansowali Pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy w Bolesławcu, Pracownicy i Podopieczni Dziennego Domu Senior+, Pracownicy i Uczestnicy II Środowiskowego Domu Samopomocy w Bolesławcu. Za udzieloną pomoc serdecznie dziękuje Zespół Opieki Zdrowotnej wraz z Fundacją „Wspierajmy Zdrowie”, która na co dzień prowadzi akcję informującą potencjalnych ofiarodawców o najpilniejszych potrzebach szpitala. Każda forma pomocy udzielona szpitalowi, to dar serca, który nabiera szczególnego znaczenia w tych trudnych dla nas wszystkich czasach. Serdecznie dziękujemy.

(Tekst i foto ZOZ w Bolesławcu)

Zdrowie pacjenta – radość personelu
Zdrowie pacjenta – radość personelu

- Od naszych pacjentów nie oczekujemy żadnych dowodów wdzięczności – mówi Monika Fiedorczuk, Pielęgniarka Oddziałowa na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii w Zespole Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu. – Największą dla nas nagrodą, szczęściem i poczuciem ulgi jest dzień, w którym pacjent opuszcza szpital w dobrym zdrowiu. Personel oddziału przez wiele tygodni walczył, aby pacjentka z powikłaniami po COVID-19  mogła wrócić do swojej rodziny. To była ich wspólna walka. Po kilku dniach od wypisu, Pani Ewa (imię zostało zmienione), przyszła wraz z mężem, aby podziękować zespołowi za opiekę – „Z ogromną wdzięcznością i szacunkiem pragnę podziękować za uratowanie życia, za profesjonalizm na najwyższym poziomie, za doskonałą i troskliwą opiekę podczas całego procesu leczenia. Kłaniam się nisko, wdzięczna pacjentka”. 
Na Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii trafiają pacjenci w najcięższych stanach. Dzień, w którym pacjent o własnych siłach wraca do domu, to chwile największej radości i satysfakcji dla całego personelu. - Powtórne spotkanie, ale w zupełnie innych warunkach, było dla nas wszystkich ogromnie wzruszające – mówi Monika Fiedorczuk. – Trudno było powstrzymać łzy. Na szczęście, tym razem były to łzy radości.

(Tekst i foto ZOZ w Bolesławcu)


Nowatorskie zabiegi w Zespole Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu
Nowatorskie zabiegi w Zespole Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu
Zespół lekarzy Oddziału Chirurgii Urazowo – Ortopedycznej pod kierownictwem dr n. med. Mirosława Kuleja odnosi spektakularne sukcesy terapeutyczne i wciąż poszerza zakres działalności. Na szczególną uwagę zasługują zabiegi endoprotezoplastyki trzech głównych stawów: biodrowego, kolanowego oraz barkowego. „Naprawa” barku, to nowy zabieg wykonywany przez zespół doktora Kuleja. Na oddział przyjmowani są pacjenci u których zdiagnozowano stany zwyrodnieniowe oraz osoby z uszkodzeniami narządów ruchu w wyniku urazów, wypadków np. komunikacyjnych.
Dr n. med. Mirosław Kulej – Kierownik Oddziału Chirurgii Urazowo – Ortopedycznej -
„ Na szczególną uwagę zasługuje endoprotezoplastyka jednoprzedziałowa w obrębie stawu kolanowego. Zaletą tego zabiegu jest zachowanie u osoby operowanej jej własnego aparatu więzadłowego. Usuwamy jedynie przedział zniszczony. Takie są światowe tendencje, aby całkowitą endoprotezoplastykę zastępować zabiegami, które odbierają pacjentowi jak najmniejszą część własnego stawu. Efektem jest zachowanie świetniej, naturalnej stabilności operowanego stawu. Warunkiem kwalifikującym do zabiegu jest wczesne rozpoznanie i jak najszybsze przeprowadzenie operacji. Pacjenci, którzy zostaną zakwalifikowani, muszą być traktowani priorytetowo, ponieważ wskazania do tego nieinwazyjnego zabiegu zanikają wraz z upływem czasu.”
Zabiegi wykonywane są na bieżąco, bez zbędnej zwłoki.
Kontakt: gabinet lekarski – tel. 75 738 01 41, gabinet pielęgniarki oddziałowej – tel. 75 738 01 40.

(Tekst i foto ZOZ w Bolesławcu)
5