Aktualności
Bezpłatne i komercyjne wymazy na COVID-19 – informacje dla pacjentów
Bezpłatne i komercyjne wymazy na COVID-19 – informacje dla pacjentów

Zespół Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu przypomina, że przy ul. Jeleniogórskiej 4, funkcjonuje PUNKT POBORU WYMAZÓW na obecność koronawirusa. Punkt poboru wymazów czynny jest od poniedziałku do piątku od godz. 7:00 do 19:00, w soboty i niedziele oraz inne dni świąteczne od godz. 7:00 do 15:00. Wcześniejsza rejestracja nie jest wymagana. Wszystkie ważne informacje TUTAJ http://www.zozbol.eu/index.php?act=aktualnosc&id=174


(Tekst i fotoZOZ w Bolesławcu)

 

Ortopedia - nikt nie zostanie bez pomocy
Ortopedia - nikt nie zostanie bez pomocy
Mimo pandemii koronawirusa, Oddział Chirurgii Urazowo – Ortopedycznej w Zespole Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu pracuje intensywnie, wykonując dużo szerszy zakres zabiegów niż w czasie „przed pandemicznym”. Oddział przeszedł kompleksową modernizację. Został wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt medyczny, a co najważniejsze udało się stworzyć zespół doskonałych fachowców – specjalistów w dziedzinie ortopedii i traumatologii narządów ruchu. Na czele zespołu stoi dr n. med. Mirosław Kulej. Młody, doskonale wykształcony zespół nie boi się wyzwań. Stąd realizacja zabiegów, z których najistotniejsze to endoprotezoplastyki stawów: biodrowego, kolanowego, barkowego; przy zastosowaniu technik wykorzystywanych w najlepszych ośrodkach ortopedycznych.
Dr n. med. Mirosław Kulej – Kierownik Oddziału Chirurgii Urazowo – Ortopedycznej -
„Jesteśmy przygotowani na pracę w warunkach pandemii. Nie możemy zostawić bez pomocy pacjentów czekających na zabiegi planowe. Oprócz tego, leczymy w trybie nagłym pacjentów po urazach narządów ruchu. Nie możemy i nie mamy prawa się zamknąć. Musimy być tak zorganizowani, aby stworzyć pacjentom maksymalnie bezpieczne warunki pobytu. I tak się dzieje. Oddział jest dobrze wentylowany, z bardzo dobrą wymianą powietrza. Zachowujemy restrykcyjne zasady sanitarne.”
Kontakt: gabinet lekarski – tel. 75 738 01 41, gabinet pielęgniarki oddziałowej – tel. 75 738 01 40.
(Tekst i foto ZOZ w Bolesławcu)
Daj sobie szansę na długie życie i ciesz się zdrowiem
Daj sobie szansę na długie życie i ciesz się zdrowiem
W Zespole Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu działa jedna z najnowocześniejszych w Polsce - Pracownia Endoskopii. Wysoką skuteczność i kompleksowy zakres możliwych do wykonania badań i zabiegów gwarantuje znakomity zespół specjalistów oraz wysokiej klasy sprzęt medyczny. Pracownia specjalizuje się w diagnozowaniu i leczeniu schorzeń całego układu pokarmowego. Lekarze podejmują się – ze znakomitymi efektami terapeutycznymi – wykonywania zabiegów, na które dotąd mieszkańcy Powiatu Bolesławieckiego kierowani byli do dużych ośrodków medycznych. Zespół kierowany przez Pawła Remiszewskiego, podjął się wykonania nowatorskiego w skali kraju zabiegu resekcji guza odbytnicy metodą endoskopową. Zabieg zakończył się pełnym sukcesem. Wykorzystanie endoskopu pozwoliło do niezbędnego minimum ograniczyć powierzchnię ciała objętą zabiegiem, w przeciwieństwie do tradycyjnych metod chirurgicznych. Pacjent uniknął również konieczności wyłonienia niezwykle uciążliwego i przykrego dla rekonwalescenta worka stomijnego. Do tej pory, przy użyciu endoskopu, wykonano w Polsce zaledwie kilka podobnych zabiegów.

Poddanie się badaniom w Pracowni Endoskopii daje szansę na wykrycie zmian nowotworowych i przednowotworowych jelita grubego, żołądka, przełyku i innych. Wystarczy się odważyć i zarejestrować na wizytę. Lekarze wykluczą chorobę, w najgorszym przypadku rozpoczną leczenie, usuną zmiany, wskażą kierunki terapii. Pracownia przeszła kompleksową modernizację. Jest przyjazna pacjentom i już od wejścia nie kojarzy się z miejscem gdzie wykonywane są krępujące dla wielu osób zabiegi. Dwa stanowiska diagnostyczno – zabiegowe gwarantują pacjentom spokój i intymność. Jedynie strach i fałszywie pojmowane poczucie wstydu są ograniczeniami do skorzystania z oferty zabiegowej Pracowni Endoskopii. Trzeba dodać, że zabiegi wykonywane są w znieczuleniu, dzięki czemu pacjent nie odczuwa dyskomfortu. Pracownia Endoskopii znajduje się na II piętrze budynku B, tel. do rejestracji 75 738 02 94, 532 546 398.
(Tekst i foto ZOZ w Bolesławcu)
Światowe standardy leczenia
Światowe standardy leczenia
Najnowocześniejszy na Dolnym Śląsku, pełnoprofilowy Oddział Chirurgii Urazowo – Ortopedyczny to doskonałe wyposażenie, światowej klasy zespół lekarzy, szeroki zakres wykonywanych zabiegów, komfortowe warunki pobytu pacjentów i dalsze plany rozwoju – to nie odległa perspektywa, ale codzienność ortopedii w Zespole Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu. Na potrzeby Oddziału Chirurgii Urazowo – Ortopedycznej zaadaptowano całe piętro w głównym budynku szpitala. Inwestycja trwała rok, kosztowała 3,5 mln zł. W całości sfinansowana została ze środków własnych ZOZ. Wysoki standard 23-łóżkowego oddziału podkreśla nowoczesne wyposażenie, komfortowe 2-3-osobowe sale z łazienkami, nowoczesne gabinety zabiegowe oraz estetyczny, specjalnie zaprojektowany wystrój wszystkich pomieszczeń.
Kamil Barczyk – Dyrektor ZOZ w Bolesławcu -
„To, co obecnie dzieje się na oddziale i dalsze plany rozwoju szpitala, czyli m.in. już rozpoczęta modernizacja i rozbudowa Bloku Operacyjnego i Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii – na piętrze tuż pod ortopedią - stanowi przemyślaną strategię. Zależy nam na jak najszerszej dostępności do zabiegów endoprotezoplastyki, skróceniu kolejki oczekujących i na maksymalnym zadowoleniu pacjentów, którzy na zabiegi nie będą musieli jeździć do większych ośrodków medycznych. Już dziś, funkcję takiego ośrodka przejął oddział w Bolesławcu.”
Kontakt: gabinet lekarski – tel. 75 738 01 41, gabinet pielęgniarki oddziałowej – tel. 75 738 01 40.
(Tekst i foto ZOZ w Bolesławcu)
Ratunek dla najmłodszych pacjentów
Ratunek dla najmłodszych pacjentów
Zespół Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu zakupił dwa podgrzewane stanowiska do resuscytacji noworodków, u których wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia, niewydolność oddechowa lub bezdech. Jedno z urządzeń zainstalowano na Oddziale Pediatrycznym, drugie na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Profesjonalna aparatura, to sprzęt o trudnych do przeceniania możliwościach terapeutycznych, ratujący życie najmłodszych pacjentów i chroniący dzieci przed możliwymi powikłaniami, wywołanymi przez zatrzymanie akcji serca i niedotlenienie organizmu. Opóźnienie akcji ratunkowej może powodować często nieodwracalne zmiany neurologiczne, a w skrajnych przypadkach prowadzić do śmierci.
Stanowiska zapewniają optymalną ciepłotę ciała oraz wspomaganie oddechowe w trakcie resuscytacji. Są to procedury przywracające właściwą pracę serca i płuc. Przystosowane są również do jednoczesnej terapii bliźniąt.
Warto dodać, że w marcu tego roku, ZOZ zorganizował kurs EPALS – szkolenie z zakresu zaawansowanych zabiegów resuscytacyjnych u dzieci. Program kursu składał się z wykładów i praktycznej nauki metod postępowania w przypadku zatrzymania krążenia, rozpoznawania pierwszych symptomów niewydolności krążeniowej i oddechowej. Pracownicy Oddziału Pediatrycznego oraz Szpitalnego Oddziału Ratunkowego uczyli się również rozpoznawać objawy urazów najczęściej występujących u noworodków, niemowląt i nieco starszych dzieci.
 
(Tekst i foto ZOZ w Bolesławcu)
DAMY RADĘ – poszpitalna opieka nad osobami niesamodzielnymi
DAMY RADĘ – poszpitalna opieka nad osobami niesamodzielnymi
Zespół Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu nawiązał współpracę z Fundacją TZMO „Razem Zmieniamy Świat”. Jej celem jest realizacja projektu „Damy Radę”, którego głównym zadaniem jest przygotowanie opiekunów – członków rodzin osób wypisanych ze szpitala - które nie są w stanie samodzielnie funkcjonować. To głównie osoby w podeszłym wieku, przewlekle i obłożnie chore.
Istotą projektu jest szeroko pojęta edukacja: praktyczna nauka pielęgnacji, poradnictwo w zakresie przygotowania mieszkania na przyjęcie osoby opuszczającej szpital. Wiedza praktyczna i teoretyczna, zdobyta już na etapie pobytu pacjenta na oddziale, to mniejszy stres dla rodziny, większa pewność, że mimo trudności DADZĄ SOBIE RADĘ. Wraz z edukacją rodziny, bezsprzecznie wzrasta jakość sprawowanej opieki nad pacjentem, rośnie komfort jego życia, zmniejsza się ryzyko powikłań w wyniku popełnianych błędów.
Idea społecznej działalności Fundacji, z którą ZOZ podpisał list intencyjny oparta jest na ścisłej, wieloletniej współpracy z ludźmi profesjonalnie zaangażowanymi w stałe podnoszenie jakości opieki nad przewlekle chorymi.
Każdego roku rośnie liczba osób starszych, niesamodzielnych, wymagających stałej opieki i pielęgnacji. To trend ogólnoświatowy. Zespół Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu wspólnie z Fundacją „Razem Zmieniamy Świat” zamierza przekazać praktyczne instrukcje rodzinom, których członkowie na skutek wypadków, czy w wyniku chorób, nagle stali się niesamodzielni, wymagający czułej, profesjonalnej opieki. Wiadomo, że we własnym domu, w otoczeniu rodziny, pacjent psychicznie czuje się najlepiej. Problem pojawia się kiedy rodzina, mimo najszczerszych chęci, nie potrafi właściwie zająć się chorym. Rodzą się obawy popełnienia błędów w pielęgnacji, strach przed pogorszeniem stanu zdrowia, sprawieniem bólu, dodaniem niepotrzebnych cierpień.
Rodziny często zostają pozostawione samym sobie z problemem, chociaż za wszelką cenę chcą jak najlepiej opiekować się najbliższym – matką, ojcem, bratem – właśnie w domach. Właśnie takim rodzinom, które zamierzają samodzielnie opiekować się najbliższymi w domach, pomocą służyć ma program „Damy Radę”.
 
(Tekst ZOZ w Bolesławcu, fot. Fundacja TZMO „Razem Zmieniamy świat”)
Ważna informacja dla rodziców dzieci z niepełnosprawnościami
Ważna informacja dla rodziców dzieci z niepełnosprawnościami

Rodzice, którzy oczekują narodzin dziecka i już przed porodem otrzymują diagnozę, że maleństwo może być niepełnosprawne, nieuleczalnie chore, przeżywają ogromne dramaty. Towarzyszy im obawa o przyszłość, brak wiedzy o możliwych terapiach i przysługujących prawach. Kiedy dziecko niepełnosprawne przychodzi na świat, nieustanne czuwanie nad nim, stres, bywają trudne do udźwignięcia. Rodzice muszą mieć szansę na odpoczynek od fizycznego i psychicznego wysiłku. Potrzebują wytchnienia, relaksu i pewności, że w czasie kiedy sami będą wypoczywali  ich dziecko będzie otrzyma profesjonalną opiekę.

Samorząd Województwa Dolnośląskiego uruchomił w tym roku całkowicie nową ofertę pomocy dla osób, które pierwszy raz w życiu spotykają się z niepełnosprawnością dziecka. Pomoc adresowana jest do matek w ciąży, które dowiedziały się o możliwej niepełnosprawności dziecka, lub są tuż po porodzie, w trakcie którego okazało się, że dziecko jest niepełnosprawne. Pomoc ma formę całodobowej opieki wytchnieniowej – prenatalnej i poporodowej z zapewnieniem doradztwa oraz terapii dla rodziców oczekujących narodzin.

Program realizowany jest w Szpitalu Rehabilitacyjnym Hematologicznym dla Dzieci „Orlik” w Kudowie-Zdroju (na fotografii). Rodzice mogą liczyć na pomoc prawną, psychologiczną. Zdobyć wiedzę na temat możliwych terapii, rehabilitacji oraz uzyskać informacje o przysługujących im świadczeniach. Uczestnictwo w turnusach jest bezpłatne. Minimalny czas pobytu w ośrodku trwa 4 dni, maksymalny 21. W tym czasie opiekunowie wraz z dziećmi otrzymują pełne wyżywienie, zakwaterowanie, świadczenia pielęgniarskie, opiekuńcze, wsparcie rehabilitantów, fizjoterapeutów, opiekę lekarską, możliwość uczestnictwa w zajęciach terapii zajęciowej. Do ich dyspozycji jest sala fitness, jaskinia solno-jodowa, wycieczki.
Ważnym elementem programu jest integracja z innymi rodzicami posiadającymi doświadczenie w opiece nad niepełnosprawnymi dziećmi. Z pobytu można korzystać kilkukrotnie. Oferta dotyczy wyłącznie mieszkańców Dolnego Śląska. Program realizuje Fundacja Rozwoju i Dziedzictwa Kulturowego Małej Ojczyzny – Suweren, we współpracy z Sanatoriami Dolnośląskimi Sp. z o.o. Zadanie finansowane z budżetu Województwa Dolnośląskiego.
Więcej informacji na stronie – sanatoria-dolnośląskie.pl/opieka-wytchnieniowa. Tam znajdą Państwa formularze zgłoszeniowe.

(Informacja ZOZ w Bolesławcu/UMWD, fot. Sanatoria Dolnośląskie)

Oddział Pediatryczny zaprasza na badania diagnostyczne
Oddział Pediatryczny zaprasza na badania diagnostyczne
Niepokoi Cię stan zdrowia Twojego dziecka? Obawiasz się, że pojawiające się dolegliwości mogą być zwiastunem choroby? Oddział Pediatryczny zaprasza do skorzystania z bezpłatnych badań i konsultacji. Program dedykowany jest dzieciom począwszy od wieku noworodkowego, aż do ukończenia 18 roku życia. Skierowanie nie jest wymagane. Wystarczy zarejestrować się telefonicznie, tel. nr 571 223 476, w dni powszednie, w godzinach od 12:00 do 14:00. Nie ma limitu miejsc. Profilaktyka pediatryczna, to absolutna nowość w bolesławieckim szpitalu.
Aleksandra Kopczyńska – Kierownik Oddziału Pediatrycznego ZOZ w Bolesławcu -
„Objawy, które powinny zaniepokoić rodziców to nawracające bóle głowy u dziecka, kołatania serca, bóle w obrębie klatki piersiowej, duszność, zmniejszona tolerancja wysiłku. Zajmiemy się diagnostyką pacjentów z przewlekłymi bólami brzucha czy podejrzeniem alergii pokarmowej. Z całą pewnością na badania kwalifikują się dzieci z nadwagą i otyłością. Brak ruchu, wzrost masy ciała może przyczynić się do nadciśnienia tętniczego czy cukrzycy nawet u kilkunastolatków."
W zależności od problemu, dziecko przejdzie badania diagnostyczne w kierunku anemii, niedoboru witaminy D, alergii, chorób układu moczowego, oddechowego czy pokarmowego. Jeśli będzie to konieczne, zostanie skonsultowane przez wielospecjalistyczny zespół lekarzy, miedzy innymi kardiologa dziecięcego czy neurologa. Cykl badań trwa minimum dobę, w razie konieczności do kilku dni. W tym czasie, dziecko wraz z opiekunem przebywa na oddziale. Warunkiem przyjęcia jest ujemny wynik testu na COVID-19, zarówno u dziecka, jak i opiekuna. Po zarejestrowaniu się, szpital wyda skierowanie na bezpłatne wymazy PCR, które można wykonać na miejscu.
(Tekst i foto ZOZ w Bolesławcu)
6