Aktualności
Nowoczesna fototerapia noworodków na bolesławieckiej pediatrii
Nowoczesna fototerapia noworodków na bolesławieckiej pediatrii

Ciepły materacyk, mięciutki kocyk i ramiona mamy, zamiast zamkniętego inkubatora. W takich przyjaznych warunkach noworodki wymagające fototerapii z powodu żółtaczki są leczone na Oddziale Pediatrycznym Zespołu Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu. System lamp do fototerapii w postaci materacyka i kocyka, to innowacyjna metoda leczenia noworodków, u których w sposób naturalny – w krótkim czasie od narodzin – nasiliła się żółtaczka fizjologiczna, bądź rozwinęła się wtórna. Nowoczesny system fototerapii już jest stosowany na pediatrii w Bolesławcu.

Aleksandra Kopczyńska – Kierownik Oddziału Pediatrycznego:
Maluchy, które z poradni neonatologicznej lub kierowane przez lekarzy rodzinnych i położne, trafią do nas z powodu utrzymującej się żółtaczki, będą leczone między innymi tą metodą. To optymalne rozwiązanie. Dziecko owinięte w kocyk z lampami, mama może nosić, przytulać, pielęgnować, karmić piersią, kangurować,  bez konieczności przerywania naświetlania. Szczególnie w pierwszych dniach i tygodniach życia, niezakłócony kontakt dziecka z mamą jest czasem nawiązywania więzi. Maleństwo nie czuje lęku, który wzmaga odseparowanie od dotyku. Bliskość ma ogromny wpływ na rozwój dziecka, a mama jest spokojniejsza. System do fototerapii,  który stosujemy, doskonale wspiera termoregulację dziecka. Pobyt dziecka i mamy na oddziale trwa zazwyczaj dwa, trzy dni. Jeśli badania potwierdzą dobry stan zdrowia, oboje wracają do domu.

Do czasu wprowadzenia nowego systemu fototerapii, dzieci, u których żółtaczka nie ustępowała, kierowane były do Legnicy na oddział patologii noworodka. Większość przypadków żółtaczki udaje się opanować dzięki naświetlaniu stosowanemu obecnie w Bolesławcu. Stan zdrowia dziecka jest na bieżąco monitorowany. Specjaliści podejmują decyzję, czy „materacyk i kocyk” dają satysfakcjonujące efekty terapii, czy dziecko  powinno trafić do specjalistycznego ośrodka i zostać poddane szerszej diagnostyce i leczeniu.

(Informacja ZOZ w Bolesławcu)

Pomaganie jest fajne
Pomaganie jest fajne
„Bo pomaganie jest fajne. Bo nie warto tylko narzekać na otaczający świat. Bo warto być jeszcze dobrym. Dlatego bardzo dziękuję tym, którzy dorzucili się do założonej zrzutki! Pierwsza dostawa wody jest już w Zespole Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu i zostały jeszcze fundusze na kolejną dostawę. Wodę pomogli zakupić i dostarczyć właściciele sklepu OdiDo z Lwówka Śląskiego. Czyńmy dobro, a świat będzie lepszy!” – to słowa Magdy Szumiata, której Mama i Tata leczeni byli na Oddziale Neurologicznym bolesławieckiego szpitala, gdzie hospitalizowani są pacjenci z powikłaniami po COVID-19.
 
Mimo osobistej tragedii, Pani Magda nie załamała się i postanowiła poświęcić czas i energię na pomaganie pacjentom szpitala. Wspólnie z Bratem, poprzez akcję na zrzutka.pl zgromadzili fundusze na zakup wody mineralnej i środków higieny osobistej dla pacjentów. Zakupy sukcesywnie przekazywane są na oddział. Dodatkowo, Magda zachęca wszystkich ozdrowieńców do oddawania osocza i zaangażowania się w akcję honorowego krwiodawstwa. Sama jest przykładem dla innych. - „Jestem ozdrowieńcem. Przeżyłam wirusa i wierzę, że właśnie komuś uratowałam życie! Jesteś ozdrowieńcem? Błagam oddaj krew lub osocze! Ty przeżyłeś? Daj szansę innym!” – czytamy na jej facebookowym profilu.

- Pani Magdalena stara się włączyć w tę akcję jak najliczniejszą grupę ludzi – mówi Justyna Straszak – Trzeciak Kierownik Oddziału Neurologicznego. – Postawa pełna bezinteresownej dobroci i empatii, dodaje lekarzom i pielęgniarkom siły i napawa nadzieją. Stoją za nami ludzie tacy jak Pani Magda. To niezwykle pokrzepiające doświadczenie.

(Tekst ZOZ w Bolesławcu, foto Magdalena Szumiata)
Premier z wizytą w bolesławieckim szpitalu
Premier z wizytą w bolesławieckim szpitalu

W poniedziałek (19 kwietnia), Mateusz Morawiecki – Premier RP, odwiedził Zespół Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu. Premier spotkał się z dyrekcją i personelem medycznym, który od początku pandemii stoi na pierwszej linii walki z COVID-19.
Mateuszowi Morawieckiemu towarzyszyli m.in. Michał Dworczyk – Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Marzena Machałek – Sekretarz Stanu i Posłanka na Sejm RP, Krzysztof Kubów – Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Jarosław Obremski – Wojewoda Dolnośląski.
Kamil Barczyk – Dyrektor ZOZ w Bolesławcu podziękował za ogromne rządowe wsparcie finansowe, bez którego walka z COVID-19 nie byłaby tak skuteczna. Szpital został zasilony kwotą ponad 20 mln. zł. Również wsparcie rzeczowe i finansowe udzielone przez samorządy odegrało znaczącą rolę w leczeniu pacjentów.
Dyrektor podkreślił, że szpital leczy pacjentów z całego Dolnego Śląska, a efekty często bywają spektakularne. – W porównaniu z innymi, często dużo większymi ośrodkami, mamy bardzo niskie wskaźniki zgonów pacjentów poddanych intubacji – mówi Kamil Barczyk. – Jest to ogromna zasługa niezwykle profesjonalnego, dzielnego, oddanego pacjentom zespołu lekarskiego i pielęgniarskiego, który udało nam się bardzo szybko zbudować. To zespół, który mimo nadludzkiego wysiłku nie poddaje się.

(Tekst i foto ZOZ w Bolesławcu)


Pediatria działa bez zakłóceń – w planach rozwój szybkiej, nowoczesnej diagnostyki
Pediatria działa bez zakłóceń – w planach rozwój szybkiej, nowoczesnej diagnostyki

Oddział Pediatryczny przy Zespole Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu funkcjonuje bez komplikacji. Oprócz codziennej troski o małych pacjentów, oddział rozwija się i pozyskuje nowoczesne sprzęty medyczne. Mimo pełnej obsady lekarzy pediatrów i neonatologów oraz doświadczonego personelu pielęgniarskiego, wciąż poszukiwani są specjaliści, którzy chcieliby związać się z bolesławiecką pediatrią na stałe, lub jako konsultanci.

Szybka diagnostyka na nowoczesnym sprzęcie, błyskawiczne wytyczenie ścieżki leczenia w Bolesławcu, bez konieczności transportowania dzieci do specjalistycznych ośrodków – to priorytety na najbliższą przyszłość. – Do pediatry trafiają głównie dzieci z nagłymi, ostrymi infekcjami o ciężkim przebiegu – mówi Aleksandra Kopczyńska Kierownik Oddziału Pediatrycznego. – Druga grupa, to dzieci chore przewlekle, wymagające specjalistycznej, często bardzo skomplikowanej diagnostyki. Dziecko jest szczególnym pacjentem. Z maluchem nie sposób przeprowadzić wiarygodnego wywiadu lekarskiego. Polegamy na tym, co mówią często przerażeni rodzice. A my już na izbie przyjęć musimy jak najwięcej wiedzieć o stanie dziecka.
Ze względu  na rodzaj schorzenia i stopień jego zaawansowania, wiele dzieci wymaga leczenia w ośrodkach klinicznych.

Coraz częściej diagnozowany jest PIMS, czyli wieloukładowy zespół zapalny u dzieci po zakażeniu wirusem SARS-CoV-2. Jego przyczyną jest reakcja immunologiczna (odpowiedź układu odpornościowego) na COVID-19,  pojawiająca się po 2-4 tygodniach od zakażenia; również tego bezobjawowego. Choroba przypomina infekcje, nie jest jednak zakaźna a objawy mogą być związane z wieloma układami, m.in. krążenia, pokarmowym, nerwowym.

Na bolesławiecką pediatrię trafiają również dzieci w bardzo ciężkich stanach m.in. z  sepsą, ostrą białaczką, kamicą nerkową, zaostrzoną cukrzycą czy małopłytkowością. – Niedawno trafił do nas pacjent  z niedrożnością przewodu pokarmowego. Był to stan bezpośrednio zagrażający życiu – mówi Aleksandra Kopczyńska.
Ze względu na choroby współistniejące i  zły stan dziecka, natychmiast po diagnozie  zostało ono przetransportowane Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym do Warszawy.

Ze względu na trwającą od ponad roku pandemię dostęp dzieci do pediatry jest znacznie utrudniony. W przychodniach opóźnione lub odraczane są okresowe bilanse zdrowia i szczepienia. W związku z tym dzieci są badane przez lekarza rzadziej a wykrywanie i diagnostyka niepokojących objawów u dzieci rozpoczynana jest z opóźnieniem.
- W związku z trudnym dostępem do pediatrów, nasz oddział zamierza wprowadzić program badań diagnostycznych  dla najmłodszych – mówi Aleksandra Kopczyńska. – Każdy rodzic, który jest zaniepokojony  stanem zdrowia swojego dziecka, będzie mógł zgłosić się z nim do szpitala. W ramach jedno lub kilkudniowej hospitalizacji wykonamy diagnostykę pediatryczną i pakiet badań potrzebny do postawienia diagnozy. Żadne skierowanie nie będzie wymagane, jedynie telefoniczna rejestracja.

Szczegóły podamy Państwu w najbliższym czasie.


(Informacja i foto ZOZ w Bolesławcu)

Klasa dobrych serc
Klasa dobrych serc

Dzieci z klasy 1 a Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Kusocińskiego w Bolesławcu,  opróżniły skarbonki,  zebrały pieniądze i z pomocą rodziców oraz wychowawców kupiły 80 zgrzewek wody mineralnej, która trafiła do pacjentów bolesławieckiego szpitala. W imieniu Zespołu Opieki Zdrowotnej, podarunek przyjął Doktor Misio – honorowy członek  Fundacji „Wspierajmy Zdrowie”, w towarzystwie osób reprezentujących fundację. – Kochane dzieci, dziekujemy za wasz serdeczny gest, życzymy wam świetnych wyników w nauce i spełnienia najskrytszych marzeń.  Jesteście przykładem dla wszystkich młodych ludzi – mówi Jolanta Sawczak, prezes fundacji.
Słowa najwyższego uznania należą się rodzicom i wychowawcom, którzy uczą dzieci wrażliwości na ludzkie cierpienie i zachęcają do działania.

(Tekst i foto ZOZ w Bolesławcu)

Masowe szczepienia ruszyły w Bolesławcu
Masowe szczepienia ruszyły w Bolesławcu
Zgodnie z planem, w poniedziałek 12 kwietnia uruchomiono punkt szczepień masowych przeciwko COVID-19. Do obsługi pacjentów specjalnie przygotowano i wyposażono halę sportową przy I LO (ul. Tyrankiewiczów). Akcja przebiega bardzo szybko i sprawnie. W wydzielonych strefach osoby, które zgłosiły się na szczepienie mogą wypełnić ankietę o stanie zdrowia oraz przygotować się do zastrzyku. Następnie przechodzą do boksów, w których szczepionki podaje 9 zespołów medycznych.
Akcję szczepień masowych prowadzą pracownicy Zespołu Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu. Salę wyposażono i urządzono dzięki wsparciu Powiatu Bolesławieckiego i Miasta Bolesławiec. Wielkie podziękowania należą się żołnierzom i policjantom, którzy pilnują bezpieczeństwa w sali i wokół niej.
Dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej Kamil Barczyk szacuje, że realne jest wykonanie od 1000 do 2000 szczepień na dobę. - To znacznie usprawni i poprawi dostępność do szczepień wszystkim osobom, które chcą zabezpieczyć się przed chorobą – mówi dyrektor Kamil Barczyk. – Zorganizowaliśmy ten punkt, aby jak najszybciej zaszczepić, jak najliczniejszą liczbę chętnych.
Punkt obsługiwać będzie wyłącznie osoby, które wcześniej zarejestrują się telefonicznie, tel. nr 75 738 02 03.


(Tekst i foto ZOZ w Bolesławcu)
Nowy punkt wymazowy w Jeleniej Górze
Nowy punkt wymazowy w Jeleniej Górze

Zespół Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu otwiera w Jeleniej Górze nowy punkt poboru wymazów na obecność wirusa SARS-CoV 2, z którego korzystać będą mogli wszyscy, bez względu na adres zameldowania. Punkt czynny jest od piątku (9 kwietnia), przy ul. Marii Skłodowskiej – Curie 12, od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 14:00, w soboty i niedziele od 9:00 do 12:00.

 

Kamil Barczyk – Dyrektor ZOZ w Bolesławcu:

„Otwieramy nowy punkt, aby pacjenci szybko, bez czekania w kolejkach mięli możliwość poddania się badaniu i w ciągu 24 godzin otrzymali wynik elektronicznie. System ten bardzo dobrze sprawdza się w Bolesławcu. Zapotrzebowanie jest ogromne. Mnóstwo pacjentów przyjeżdża do Bolesławca z odległych miejscowości. Zwiększenie dostępności do punktów wymazowych ma ogromne znaczenie dla zdrowia publicznego. Osoba badana szybko pozna wynik. W przypadku potwierdzenia zakażenia COVID-19, sprawą zasadniczą jest szybkie zdiagnozowanie i odseparowanie chorego od zdrowej części populacji.”

Uruchomienie punktu wymazowego w Jeleniej Górze znacznie poprawi komfort obsługi dla osób, które w najbliższym czasie planują wyjazd za granicę i koniecznie potrzebują aktualnego wyniku testu.


(Tekst i foto ZOZ Bolesławiec)

Nawet 2 tysiące zaszczepionych w ciągu doby
Nawet 2 tysiące zaszczepionych w ciągu doby
Hala sportowa przy I Liceum Ogólnokształcącym (ul. Tyrankiewiczów) przygotowywana jest do akcji masowego szczepienia mieszkańców Powiatu Bolesławieckiego. Szczepienia przeciwko COVID-19 rozpoczną się już w poniedziałek 12 kwietnia. Dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu szacuje, że realne jest wykonanie od 1000 do 2000 szczepień na dobę.
- To znacznie usprawni i poprawi dostępność do szczepień wszystkim osobom, które chcą zabezpieczyć się przed chorobą – mówi dyrektor Kamil Barczyk. – Organizujemy ten punkt, aby jak najszybciej zaszczepić, jak najliczniejszą liczbę chętnych. Pacjenci będą telefonicznie rejestrowani i zapraszani.

Punkt obsługiwać będzie wyłącznie osoby, które wcześniej zarejestrują się telefonicznie, tel. nr 75 738 02 03. W całej Polsce obowiązuje kalendarz szczepień COVID-19, opracowany przez Ministerstwo Zdrowia. Prosimy na bieżąco śledzić informacje podawane przez ministerstwo lub środki masowego przekazu. O kolejności szczepienia decyduje rok urodzenia. Dla każdego rocznika wyznaczony jest dzień, w którym można się rejestrować. Telefonicznie uzyskają Państwo informację o dacie i godzinie szczepienia.

Tomasz Gabrysiak – Starosta Bolesławiecki:
„Decyzję o organizacji punktu masowych szczepień w hali sportowej podjęliśmy ze względu na jej powierzchnię i możliwość stworzenia wielu boksów do obsługi pacjentów, m.in. poczekalni, gabinetów kwalifikacji lekarskich, punktów szczepiennych, w których pracować będzie 9 zespołów. Hala jest w centrum miasta, są parkingi, dodatkowo, cały obiekt przeszedł właśnie generalny remont. Zadanie inwestycyjne koordynuje powiat. Do współpracy zaangażowaliśmy – oczywiście poza służbami medycznymi naszego szpitala – również policję i obie jednostki wojskowe z terenu naszego powiatu. Chcemy, aby wszystkie te instytucje brały udział w akcji, aby przebiegała ona szybko, sprawnie i bezpiecznie. Warunkiem masowości szczepień będzie dostępność preparatów."


(Tekst i foto ZOZ w Bolesławcu)
7